BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kaip negalima kurti įvykių

Iš pranešimo spaudai:

„Šalies reklamos užsakovai nevengia kūrybinių lauko reklamos sprendimų iš pradžių bandyti internete. Iš kiek daugiau nei 1000 praėjusiais metais Lietuvos lauko reklamos operatoriaus ,,JCDecaux Lietuva” įgyvendintų lauko reklamos projektų, net 200 buvo prieš tai išbandyti kompanijos internetiniame puslapyje, pasitelkus reklamos tinkamumo testus.


,,Užsienyje reklamos bandymai yra atliekami beveik visada, todėl džiaugiamės, kad tokia tradicija pradeda formuotis ir Lietuvos reklamos rinkoje. Tai yra vienas iš efektyviausių būdų išvengti lauko reklamos klaidų, kuomet reklamos sprendimai gali pranykti aplinkoje ar tiesiog neatlikti pagrindinių komunikacijos funkcijų”, - sako Žaneta Fomova, „JCDecaux Lietuva“ vadovė.”

Wow! Mes nieko nelaukdami puolėme išbandyti šią “naują tradiciją Lietuvos reklamos rinkoje” ir pažiūrėti kaip galime savo OOH kampaniją padaryti efektyvesnę, tačiau “naujiena Lietuvos reklamos rinkoje” yra viso labo
suomiškame serveryje esanti jūsų maketo simuliacija “JCDecaux” stenduose. Soft’as naudingas nebent įsitikinti, kad eilinį kartą perkrovei maketą tekstu ir vaizdiniais elementais, nors lauko reklamos lyderis pristatė stebuklą.

Ar verta perspausti? Gal toks dalykas gali sudominti labiau, jei jį pristatytume kaip naudingą privalumą klientams nebandant išgimdyti to ko nėra?


Rodyk draugams

Privalėsime būti drąsūs

Skambusis Lietuvos logotipo kūrimo konkursas baigėsi gausiomis diskusijomis ar “DDB Vilnius” darbas buvo geriausias iš visų pasiūlytų. Nors alternatyvos buvo Rokiškio žemėtvarkos lankstuko lygio, pilkoji banda laimėjo… Šiandien ji turi naują auką – Lietuvą, kuri yra drąsi. Naujosios komisijos veiksmų plane neabejotinai nuguls “tautos įtikėjimo drąsa” taktika. Mes su Christian nesiimame spręsti ar valstybės komunikacijos koncepcija “Lietuva – drąsi šalis” yra gera ar bloga, bet aišku viena – tai sprendimas, kuris grindžiamas kitokiu išskirtinumu nei tik vienpusišku žalia, šilta, jūrinė ar lietinga. Drąsos koncepcija leidžia “pakišti” po ja daug savybių: drąsa istorijoje, drąsa atradimuose, drąsa ekonomikoje ir pan. Drąsa - tai apibendrinimas. Su juo gali “sutarti” ir “žalia paprasta”, pavyzdžiui galime sakyti: “ei, mes neturime geresnės gamtos už Lenkiją, bet esame nuoširdesni” ar kažkas panašaus.

Lietuvos įvaizdžio formavimo komisijos nariai: Pauliaus Senūta (Not Perfect direktorius), Gintaras Šeputis (VRS direktorius), Jonas Blinstrubas (BVRG direktorius), Arūnas Užupis (SEB?), Marius Lukošius (Not-Perfect kūrybos direktorius). Keletas klausimų Pauliui Senūtai:

Foto: Julija Goyd

Paulius Senūta

DD: Kas suformavo Lietuvos įvaizdžio formavimo komisiją ir kas pasiūlė narius?

Paulius: Tai LRVK projektas. Buvo skelbtas konkursas. Aš surinkau savo grupę žmonių, sudalyvavau ir mes laimėjome.

DD: Komisijai vadovauja LR premjeras G. Kirkilas. Kiek realiai vadovauja? Ar tik posėdžiuose tvirtina/atmeta komisijos narių pasiūlymus?

Paulius: G. Kirkilas yra premjeras. Tai reiškia, kad šis projektas yra tiktai vienas iš begalės svarbių klausimų. Apart to aš buvau nustebęs kiek įsigilinęs jis buvo į projektą ir kaip sugebėjo įžvelgti skirtumus, pliusus ir minusus dvejuose pasiūlytuose projektuose (galutinis pasirinktas projektas yra vienas iš dviejų pristatytų komisijai). Kaip tokio rango valstybės asmeniui manau, kad Kirkilas parodė daugiau nei pridera dėmesio. Buvau nustebintas jo entuziazmu, konstruktyvumu ir įžvalgiu protu.

DD: Kada komisija pradėjo darbą? Ar darbo procesas sklandus? Ar daug nuomonių/pasiūlymų/įžvalgų buvo?

Paulius: Ekspertų grupė pradėjo darbą spalio viduryje. Mūsų tikslas buvo suformuluoti konceptualią idėją, todėl mes savo demesį skyrėme ne tyrimams ir analizei (ko tam momentui jau buvo atlikta daugiau nei reikia), o alternatyvių idėjų formulavimui. Viso sugeneravome 28 idėjas tam, kad turėtume apie ką diskutuoti ir iš ko rinktis.

DD: Ar logotipo sukūrimui ir būsimo veiksmų plano įgyvendinimui vėl bus skelbiamas konkursas? Ar tai darys Not-Perfect su VRS?

Paulius: Logotipo įgyvendinimui ir kiekvienam veiksmo įgyvendinimui bus skelbiami konkursai.

DD: Ar Lietuvos buvimas drąsia, drąsių žmonių turėjimas Lietuvoje yra pakankamai svarus argumentas žmonėms važiuoti pas mus?

Paulius: Tai ne turizmo prekės ženklo projektas, o visos šalies pristatymo projektas, nors jis turi savo rolę ir šiame sektoriuje. Dėl konceptualios idėjos dar niekas niekur nevaziavo. Klausimas yra ką reiškia drąsi šalis turizme? Trumpas atsakymas yra - žada įdomius istorinius paminklus, novatoriską/eksperimentuojančią moderniają kultūrą, bei įdomius tiesmukiškus žmones. Ilgas atsakymas – tai tiktai kryptis kaip mes vystysime savo turizmą kaip produktą.

DD: Panašu, kad išvengėte klišinio požiūrio į reikalą - ieškojimo “kuo mes išskirtiniai”. Kaip tai pavyko? Įrodėte, kad pozicionavimas mirė?

Paulius: Palikime tą varganą pozicionavimą bedarbiams (dar žinomiems konsultantų pavadinimu) ir studentams. Vietoj to nuveikime ką nors doro ir apčiuopiamo.

Be brave, Lietuva!

Rodyk draugams

“Qtrax” pabandė pasikėsinti į “iTunes”

“Qtrax” paskelbė, kad jos P2P programa nemokamai ir visiškai legaliai galima atsisiųsti muzikos mainais už leidimą matyti programoje besisukančią reklamą. “Qtrax” ne tik pažadėjo, kad programa „draugaus“ su iPod’ais, bet ir teigė susitarusi su Sony BMG, Universal Music Group, EMI ir Warner Music Group ir taip galinti pasiūlyti daugiau nei 25 mln. dainų (nemokamai!), tuo tarpu Pasaulinis muzikos pardavimo internetu lyderis “iTunes” skelbiasi turintis tik iki 6 mln. (už pinigus) – rašė „Marketing Week“:

“The launch had received a positive reaction from analysts. James Bates, a director of the media and entertainment division at Deloitte, says: “If, as Qtrax claim, the downloads will work on iPods, then the service could have a chance of threatening Apple's position as the only truly dominant player in the online music market.”

Jau galvojom, kad “iTunes” marketologai išgyvens didžiausią stresą savo karjeroje, tačiau realybė kitokia - nėra jokio susitarimo su leidėjais. Atrodo, “Qtrax” CEO per anksti žurnalistams apsiskelbė apie pasiekimus ir nepanašu, kad tokių jau ir turės. Ką jis sau galvojo?

Ačiū Margaritai.

Ir kada gi “iTunes store” ims veikti Lietuvoje?

Rodyk draugams

Galas trautizmui arba Apie mąstymą savo galva

Kai kada nori ar nenori, bet pradedi galvoti, kad ir marketingo klasikų, ir šiuolaikinių guru skaitymas kenkia kūrybinei sveikatai. Ypač tokioje jaunoje rinkoje kaip Lietuva, kurioje visi šventai tiki eksperto žodžiu, nes patys neturėjo laiko išgyventi pažinimo saldumo ir kartėlio.


“Mastery requires repeated experiences in a particular domain. Because masters in their domain have seen particular phenomena before and know what they mean, they don’t have to interpret every input from scratch as a novice would. They can pull out the few salient data points that make a difference and mentally map their causal relationships.”Vėl įdomus skaitalas, bet šį sykį iš “BusinessWeek” dirbtuvių. Apie p. A.G. Lafley, President and Chief Executive of Procter & Gamble. Būtų daugelis iš mūsų ”jo batuose”, greičiausiai pasielgtų taip, kaip savo knygose liepė p. J. Troutas. Bet “P&G” bosas nutarė kitaip:


“But Lafley had done enough loads of laundry at home to know that the distinction was meaningful only to the scientists who developed P&G’s detergent formula. “The issue was,” Lafley says, “how does the consumer see it?” The consumer saw the detergent as the same old reliable Tide in a convenient new form. Why not, then, call the product liquid Tide?”


Taigi, turime išsižadėti klišių. Metas laukinei ir nežabotai intuicijai?

Rodyk draugams

Šiek tiek apie TV produkcijos užkulisius. 2-a dalis.

DD: Tad turėti nuolatinę prodiuserių komandą - naudinga ar ne?


 


Bičiulis iš TV: daug pasakiau kalbėdamas apie ištikimybę. Jau minėjau bendradarbiavimo ir komunikavimo know-how. Antra, kai visi prodiuseriai yra viename rate ir su jais yra tikrai glaudus bendradarbiavimas, tada visada gali paskambint ir sakyt: varyk čia su savo žvaigždėm. Rytoj nuo ryto filmuojam naują įvaizdinį klipą. Taip buvo LNK. Dalinai tai gali padaryt LTV, bet nemoka. TV3 to neturi - labai daug laiko ir sąnaudų barstoma koordinavimams. Ir daug idėjų dėl to reikia palaidot.


 


Galbūt turint nuolatinių prodiuserių kyla kaina. Visgi rinka yra rinka. Prodiuseriai pasišneka, mato, kiek kas kam ir kaip moka. Plius, čia yra skirtumas nuo reklamos verslo – televizijos vyr. prodiuseris puikiai žino ir derina kiekvieną laidos biudžeto eilutę. Taigi, gali mėginti dalį išlaidų kažkur paslėpti ir padidinti savo, kaip prodiuserio, pelna, bet galimybes tam ribotos.


 


DD: OK, vadinasi, tam tikra prasme „nuolatiniai prodiuseriai“ liks. Bet ar atsisakius nuolatinių prodiuserių nesuintensyvėtų konkurencija, skatinanti geresnių projektų atsiradimą? Ir kodėl manai, kad po kelių mėnesių rinka nusistovės? Gal bus taip, kad dabar visi siuntinės projektus ir kaita vyks “kas tinklelį”?


 


Bičiulis iš TV: LNK, kaip ir LTV, vienintelės turi IN-HOUSE production galimybe. Tuo tarpu TV3 turi mažutę žinių studijėlę, o iš prodiuserių gauna kasetes su gatavu produktu. Jokių investicijų į studijas, apšvietimą. Todėl net ne kartais, o dažniausiai TV3 permoka už tų pačių šviesų nuomą. Plius, pagalvok - kiekvienos progos (Kalėdos, Valentinas, naujas tinklelis) koordinavimas eina mažiausiai per 10 žmonių. Tai kainuoja daug resursų. LNK ir LTV atveju yra gerokai paprasčiau: studijos - vietoje, gamybos skyrius (žmogiškieji + techniniai resursai) - taip pat. Plius bazė ir, daugeliu atvejų, prodiuserių darbo vietos yra tame pačiame pastate. Tai palengvina komunikaciją labai smarkiai.


 


Sakiau, kad rinka nusistovės. Pasikeis televizijos prodiuseriais, redaktoriai ir režisieriai persimaišys tarp tų pačių prodiuserių ir po metų vel turėsim status quo. Nes LNK supras, kad įlindo ten, kur jau ne kartą buvo, ir vis sprukdavo atgal. Nes įlįsdavo į didelio ir sudėtingo koordinavimo mašiną. TV3 neturėjo kitos išeities, todel dirba taip.


 


Antra, gerų prodiuserių Lietuvoje nėra daug. Trečia, tinklelis ir biudžetas yra riboto talpumo. Todėl dabartinių (nuo vasario mėn) iki rudens einančių laidų tinklelis nusistovės, vasarą įvyks nedidelis mūšis dėl naujų projektų tarp televizijų/prodiuserių (visi siuntinės pasiūlymus visiems), o rudeniop pamatysim, kad daugiausiai tik 2 prodiuseriai turi laidas keliuose skirtinguose kanaluose tuo pačiu metu. Tai, turbūt, negalioja LTV atveju.


 


Beje, nuolatinių, pririštų prodiuserių skaičius nemažina konkurencijos ir kainų. Čia panašu į darbuotojų ofise darbą - ieškai būdų juos priversti galvoti, kurti kažką naujo. O ne išmeti vieną ir priimi kitą, kad įvyktų didžiulis postūmis kokybės srityje.


 


DD: Įdomu, kiek vidutinis prodiuseris gauna?


 


Bičiulis iš TV: Standartinio prodiuserio vidurkis yra +/-~3.000 -7.000 į rankas pagal autorinę. Plius: a) jokių (arba mažai) soc. garantijų; b) neribota darbo diena, bet tikrai minimaliai laisvadienių; c) krūva sugadintų nervų dirbant su nežinančiais ko nori TV vadais; d) NEapmokamos atostogos vasara (pinigus birželį už gegužę dar gauna, tada liepa, rugpjūtis ir rugsėjis - sausi, o pirmieji pinigai pasirodo spalį).


 


DD: O paskaičius „Žmones“ atrodo, kad prodiuseriai vakarais geria „Kristal“ šampaną, o laisvalaikiu perka dvarus…


 


Bičiulis iš TV: Prodiuseris, jeigu jau taip rimtai gyventi iš to, iš vienos laidos nepragyventų. Bet turint dvi ir daugiau laidų, pasidengia labai daug kaštų: nuo montažinės, kameros, žmonių iki ofiso, interneto ir t.t. O jeigu dar pats vedi (kaip S. Bartkaus, E. Mildažytės atveju)…


 


Rodyk draugams

Kontraversija: “Influentials” (arba “Prosumers”, arba…) yra mitas

Buzz marketing, word-of-mouth marketing, influentials ir kiti panašūs pavadinimai… Šiais laikais jie yra madingi. Net paskutinis akademiškojo “Journal of Advertising Research” numeris yra skirtas tik šiam reiškiniui. Madingi tiek į vakarus nuo mūsų, tiek ir čia. Ko gero, pastaruoju metu Lietuvoje nebuvo nė vienos rinkodarai skirtos konferencijos, kurioje kas nors nesidalintų patirtimi šiuo klausimu.


Vis dėlto p. Dunkanas Wattsas, Kolumbijos universiteto mokslininkas (dabar dirbantis Yahoo) pastaraisiais metais tyręs šį reiškinį, teigia, kad visa tai yra šlamštas. Tai - dar vienas marketingo mitas, puikiai tinkantis siurbti užsakovų pinigus. Apie tai - ilgas straipsnis Fastcompany.com.


“”It just doesn’t work,” Watts says, when I meet him at his gray cubicle at Yahoo Research in midtown Manhattan, which is unadorned except for a whiteboard crammed with equations. “A rare bunch of cool people just don’t have that power. And when you test the way marketers say the world works, it falls apart. There’s no there there.”"


Arba “The ultimate irony of Watts’s research is that, if you really buy it, the most effective way to pitch your idea is … mass marketing. And that is precisely what the wizards of Madison Avenue, presiding over our zillion-channel microniche market, have rejected as obsolete. “But that’s the thing about magic,” says Watts. “If it sounds too good to be true, it probably is.”


Mintys, vertos apmąstymų.  

Rodyk draugams

“Čilija” pasirinko OMD

Sužinojome, kad “Čilija” pastaruoju metu darė ne tik kūrybinių agentūrų konkursą. Nuo šių metų jų media planavimo partneris bus ne “Initiative-VIA”, bet OMD.

    

 

Rodyk draugams

Šiek tiek apie TV produkcijos užkulisius. 1-a dalis.

p. A. Valinskui tapus laisvu prodiuseriu, pasiteiravome bičiulio televizijoje apie TV rinkoje vykstančius procesus. Nes kalbama, kad LNK nutarė didinti efektyvumą (seniai laikas, žinant jų nuolatinį atsilikimą nuo TV3) ir, kaip kitos televizijos, pereis prie „laisvų prodiuserių“ samdymo praktikos.


 


DD: Kas vyksta rinkoje?


 


Bičiulis iš TV: Buvo uždari, televizijomis pasiskirstę prodiuserių klanai (net K. Krivickas ir tas LNK nebeturi nieko, peršoko į TV3). Dabar LNK atsisakant nuolatinių prodiuserių bus šiek tiek sujaukiama rinka, nes tie „nepriklausomi“ pradės eiti į kitus kanalus. Bet viskas nusistovės po poros - trejeto mėnesių.


 


DD: Kodėl TV kanalai atsisako nuolatinių prodiuserių?


 


Bičiulis iš TV: Ne, TV kanalai nėra suinteresuoti visiškai atsisakyti nuolatinių prodiuserių. Teoriškai prodiuseris yra tas, kuris gali už mažiausią kainą pagaminti kokybiškiausią produktą. Parametras “kokybiškiausias” atsiremia į 2 veiksnius - reitingus ir/arba subjektyvų kūrybiškumą. Kaip ir agentūros/kliento, agentūros/production house santykiuose, taip ir televizijos/prodiuserio santykiuose yra daug nerašytų dalykų, kurių išmokstama su laiku. To neįmanoma aprašyti sutartyse. Pavyzdžiui, struktūros, cliff-hangerių (kablių prieš reklamą/pabaigą) dėliojimas, sutarimas del to, ką rodome (politikus, kalinius, etc.), ko vengiame, kaip “žvaigzdės” ar herojai atidirbinėja marketingui ir taip toliau.


 


Su prodiuseriu susipykstama dažniausiai dviem atvejais: a) netenkina santykiai (negera kokybė, “neina” projektas, o prodiuseris nieko nedaro, etc.), mala š…, vėluoja, nesirūpina promo ir t.t.


  


b) lojalumo klausimas. Štai vienas iš nūdienos pavyzdžių. Žodžiu, vienai televizijai ištikimas ir lojalus prodiuseris prasigyveno ir išplėtė savo įmonę. Natūraliai pradėjo galvoti apie veiklos sferos/produktų plėtrą. O tam, žinoma, reikia eiti ir pardavineti per kitą retailerį - TV. Nueina, tarkim, iš LNK į TV3. TV3 sako: jo, tu geras prodiuseris, mes su tavim norim dirbti. Siūlyk, ką turi. Arba duodam projektą, nes jį geriausiai moki daryti (pvz, fake reality). Tada prodiuseris padaro produktą TV3. LNK baisiai įsižeidžia, bet supranta, kad prodiuseris yra nepriklausomas.


 


De jure viskas yra gerai, bet de facto gaunasi taip: televizijos programų direktorius tokiam prodiuseriui NIEKADA nebesiūlys rinktis iš formatų/idėjų sąrašo, nes bijos, kad nuneš į kitą TV. Informacija, sezono starto/perpozicionavimo planai bus nuo prodiuserio slepiami. Tada prasideda koordinavimo ir struktūros harmonizavimo problemos. Imama bendrauti labai emocingai, o tada supranti, kad ilgai netempsi.


 


Kitoje dalyje - apie LNK ir TV3 skirtumus bei efektyviausią programų kūrimo modelį.

Rodyk draugams

Visa tiesa apie reklamą
Senas, daug kam gal ir matytas, bet nemirtingas filmas apie paslėptas prasmes bendraujant užsakovams ir agentūroms.

Rodyk draugams

Svajonių darbdavys 5

VIASAT sunkiai sekasi rasti gerą žmogų marketingo vadovo pozicijai. Tavo bilietas į „show biz“ pasaulį čia.Ryšių su visuomene kompanija „Integrity PR“ ieško darbuotojų, pasiryžusių dirbti ryšių su visuomene (RsV) srityje. Jei moki puikiai bei kūrybingai rašyti tekstus, labai gerai kalbi angliškai ir esi darbštus (- i), darbštus (-i) ir imlus (-i), atsiųst savo gyvenimo aprašymą (CV) ir motyvacinį laišką (kodėl Tave domina darbas RsV srityje), elektroniniu paštu  info@integrity.lt iki š.m. vasario 1 d. (www.integrity.lt).


Rodyk draugams